Konum: MEVZUAT SGK Kanunu İşyeri Bildirgelerinin E-Sigorta Kanalıyla Gönderilmesine İlişkin SGK Duyurusu

İşyeri Bildirgelerinin E-Sigorta Kanalıyla Gönderilmesine İlişkin SGK Duyurusu

e-Posta Yazdır PDF

Özet: İşyeri bildirgelerinin e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapılmasına olanak veren uygulamanın pilot bölge çalışmaları  tamamlanmış olup 26.08.2014 tarihi ile Türkiye genelinde işlem yapan tüm Sosyal Güvenlik il Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılacak başvurularda kullanıma açılmıştır.


Kim Faydalanır: İlk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan işverenlerin SGKya kağıt ortamında verilen işyeri bildirgelerinin bundan böyle -ve isteğe bağlı- olarak elektronik ortamda yapılması mümkün hale gelmiştir.


Nasıl Faydalanılır: İşyeri bildirgelerini düzenleyecek olan kişinin T.C. Kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il, cilt no. ve doğum tarihi bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir.


Bu bilgilerin sisteme girilmesinin ardından, işverenin tüzel kişilik koduna bakılarak,

-    Gerçek kişi
-    Kamu Tüzel kişiliği
-    Özel Hukuk Tüzel Kişiliği
-    Adi Ortaklık
-    Apartman Yöneticiliği

olarak beş farklı şekilde işyeri bildirgesi düzenlenebilecektir.


Sisteme erişildikten sonra gerçek kişi işverenler için T.C. Kimlik numarası, tüzel kişiler için ise vergi kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir.


Sonraki Adımlar ve Tescil: E-sigorta kanalıyla yapılan işyeri bildirgesinin yapılmasını takiben 7 gün içinde, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 29. Maddesinde belirtilen belgelerle beraber Sosyal Güvenlik Merkezine şahsen başvuru yapmak gerekmektedir. Ancak bu belgelerin teslimi ve kabulü ile işyeri tescili tamamlanmış sayılacaktır.

Yeni sisteme ilişkin ekran görüntüleri


SGK_menu1


SGK_menu

SGK Duyurusuna erişmek için buraya tıklayınız.

SGK e-bildirge modülüne buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik İşlemleri Yönetmeliğine buradan erişebilirsiniz.